Які основні напрямки зовнішньої політики Івана IV

Які основні напрямки зовнішньої політики Івана IV

 • А). на південному сході і сході боротьба з Казанським і Астраханським ханствами і початок освоєння Сибіру; б). на заході боротьба за вихід до Балтійського моря; в). на півдні захист країни від набігів кримського хана.
 • Зовнішня політика Івана IV здійснювалася в трьох напрямках: на заході боротьба за вихід до Балтійського моря; на південному сході і сході боротьба з Казанським і Астраханським ханствами і початок освоєння Сибіру; на півдні захист російських земель від набігів кримського ханства. Татарські хани робили грабіжницькі набіги на руські землі. На терри-торіях Казанського й Астраханського ханств в неволі були тисячі російських людей, захоплених під час набігів. Жорстоко експлуатувалося місцеве населення чуваші, марійці, удмурти, мордва, татари, башкирців. По територіях ханств пролягав Волзький шлях, але Волга не могла використовуватися російськими людьми на всьому своєму протязі. Залучали російських поміщиків і родючі малозаселені землі цих країв.

  Спочатку Іван Грозний зробив дипломатичні кроки, спрямовані на підпорядкування Ка-занского ханства, але вони не принесли успіху. У 1552 г. 100-тисячне військо російського царя оса-діло Казань. Воно було краще озброєне, ніж татарська. Артилерія Івана IV мала 150 круп-них гармат. Використавши підкоп і бочки з порохом, російські підірвали стіни Казані. Казанське ханство визнало себе переможеним. Народи Середнього Поволжя увійшли до складу Російської держави. У 1556 р Іван Грозний завоював Астраханське ханство. З цього періоду все ПОВОЛ-жье було територією Росії. Вільний Волзький торговий шлях значно поліпшив ус-ловия торгівлі зі Сходом.

  В середині XVI ст. до складу Росії увійшли Башкирія, Чувашія, Кабарда. Приєднання Ка-занского і Астраханського ханств відкривало нові перспективи, ставав можливим доступ до басейнів великих сибірських річок. Сибірський хан Едигер ще в 1556 р визнав васальну зави-ності від Москви, але змінив його хан Кучум (? Ок. 1598) відмовився визнати владу Москви (пригнічував місцевих жителів, убив російського посла).

  Купці Строганова, що мали від царя грамоту з пожалування земель на схід від Уралу, по вирішенню Москви найняли великий загін козаків для боротьби з ханом Кучум. Ватажком загону став козацький отаман Єрмак (? -1585). У 1581 р загін Єрмака завдав військам Кучума пора-ються, а через рік зайняв столицю Сибірського ханства Кашлик.

  Остаточно Кучум був розбитий в 1598 р, і Західна Сибір була приєднана до Росій-ському державі. На приєднаних територіях утвердилися загальноросійські закони. Нача-лось освоєння Сибіру російськими промисловцями, селянами і ремісниками.

  Зовнішньополітичні дії Росії на Заході боротьба за вихід до Балтійського моря, за прибалтійські землі, захоплені Ливонським орденом. Багато прибалтійські землі здавна належали Новгородської Русі. Береги річки Неви і Фінської затоки входили раніше до складу земель Великого Новгорода. У 1558 російські війська рушили на Захід, почалася Лівонська війна, яка тривала до 1583 р Правителі Лівонського ордену перешкоджали зв'язків Росій-ської держави з західноєвропейськими країнами.

  Ливонскую війну ділять на три етапи: до 1561 російські війська завершили розгром Лівон-ського ордену, взяли Нарву, Тарту (Дерпт), підійшли до Таллінна (Ревелю) і Ризі; до 1578 р війна з Лівонією перетворилася для Росії у війну проти Польщі, Литви, Швеції, Данії. Військові дії набули затяжного характеру. Російські війська вели боротьбу зі змінним успіхом, зайнявши влітку 1577 року ряд прибалтійських фортець.

  Ускладнило становище ослаблення господарства країни в результаті руйнування опричниками. Змінилося ставлення до російських військ місцевого населення в результаті військових поборів.

  У цей період на бік ворога перейшов князь Курбський, один з найбільш відомих російських воєначальників, який знав до того ж військові плани Івана Грозного. Утруднювали становище опус-тошітельние набіги на руські землі кримських татар.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

61 − = 60

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: